Bilgili Ol

Bakıcıya 1500 TL Devletten Prim Desteği


Ev Hizmetlerinde Çalışan Bakıcıya 1500 TL Prim Desteği

Bakıcıya 700 TL Devletten

Ev Hizmetlerinde Çalışan Bakıcıya 1500 TL Devletten Prim Desteği, Ek9 10 günden fazla çalışan prim ödemesi aylık ve günlük olarak aşağıdaki gibi bilgilerinize sunulmuştur.

Aylık olarak 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri prim ödemesi çalışanın ve işverenin sigorta prim teşvikinden yararlanma durumuna göre farklılık göstermektedir. Buna göre ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti şu şekilde olacaktır;

  • Ek 9 10 günden fazla kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olan işverenlerin 30 günlük ev hizmetleri sgk ek9 10 günden fazla prim ödemesi 1500,00 TL,  sgk ev hizmetleri 10 günden fazla prim ödemesi günlük olarak ise 23,33 TL olacaktır.
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların prim borçlarının vadesinde ödenmesi ve 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması halinde işveren %5’lik indirimden yararlanır. Bu durumda evde çalışan sigortalı için aylık ödenecek prim tutarı 659,58 TL olacakken, günlük tutarı ise 21,98 TL olacaktır. Ancak sigortalı başına aylık 100 TL asgari ücret desteği de devam edeceğinden bu kapsamda 10 günden fazla çalışan sigortalı için; asgari ücret desteği ile birlikte ödenecek aylık tutar 559,58 TL, günlük tutar ise 18,65 TL olacaktır.
  • Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı 4447/10. madde sigorta kapsamında ise; bu durumda işverenin ödeyeceği aylık prim tutarı 345,00 TL günlük ise 11,50 TL olacaktır. Sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği ile beraber ödenecek 30 günlük sigorta primi 245 TL, günlük ise 8,16 TL olacaktır

Ev Hizmetlerinde Çalışan Bakıcıya Devletten 1500 TL Prim Desteği

2018 yılında işverenlere sağlanan ilave istihdam teşviki ev hizmetleri için açılan dosyalarda da uygulanmaktadır.

İlk kez ev dosyası açılan Türk ya da yabancı bir kişiyi Ev Hizmetlerinde Çalışan; Bakıcıya 700 TL Devletten Prim Desteği vermektedir. Şartlardan ilki bakıcı çalıştırılacak kişinin son 3 aydır en fazla 10 gün sigortasının olması; dolayısı ile işsiz olması, ikincisi İşkur’a kayıt olmasıdır. Bu önemli bir nokta olup, İşkur kaydı olmadan girişlerde bu teşvikten faydalanamamaktadır.

Teşvik yeni açılacak ev dosyaları için geçerlidir. 2018’den önce işe alınan mevcut bakıcılar teşvik kapsamına alınmayacaklardır.

Bakıcının Türk ya da yabancı olması farketmemektedir, ancak yabancılar için dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Yabancı bir bakıcı veya ev hizmetlisi çalıştıracak kişinin yabancı çalışma ve oturma izninin olmuş olması bu nokta çok önemli; çalışma izni olmadan herhangi bir yabancının çalıştırılması mümkün değil.

Ev dosyası açtırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine ya da en yakın merkeze başvurmak yeterli olacaktır.

Teşvik, başvurudan sonraki ikinci ayın sonundan itibaren başlayıp, 18 ay boyunca devam etmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x