Bilgili Ol

Türkiye 97 Bin Yabancıya İş Kapısı Oldu

Türkiye 97 Bin Yabancıya İş Kapısı Oldu

Türkiye 97 Bin Yabancıya İş Kapısı Oldu, çalışma izni veren AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu sayının ocak-ekim döneminde gerçekleştiğini belirtti.

E-İzin uygulamasıyla çalışma izni başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması işlemlerini internet ortamına taşıyan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruları hızlı bir şekilde sonuçlandırıyor.

Bu yılın ocak-ekim döneminde Türkiye’de çalışma izni alabilmek için dünyanın dört bir yanından toplam 122 bin 115 kişi başvurdu. Talepleri inceleyen Bakanlık, söz konusu dönemde 97 bin 991 yabancıya Türkiye’de çalışma imkanı tanıdı.

Çalışma izni verilenler arasında Suriye, Gürcistan, Kırgızistan, Ukrayna, Çin ve Türkmenistan uyruklular sayıca ön sıralarda yer aldı.

Finlandiya’dan Meksika’ya, Japonya’dan Brezilya’ya, Estonya’dan Peru’ya kadar dünyanın dört bir yanından insana iş kapısı olan Türkiye’ye, 165 farklı ülke vatandaşınca çalışma izni başvurusu yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca;

2012’de 32 bin 279,

2013’te 45 bin 820,

2014’te 52 bin 294,

2015’te 64 bin 529,

2016’da 59 bin 873,

Ülkemizde turistik veya diğer sebeplerle gelip burada kalma kararı alan yabancıların hayatlarını sürdürebilmeleri adına sahip olmaları gereken parayı kazanabilmeleri için çalışmaları gerekmektedir. 2017’de ise 87 bin 182 yabancıya çalışma izni verilmiştir. Bu bilgilere bakıldığında yasal olarak çalışma karıarı alan yabancıların sayısındaki artış gerek denetimlerle gerek bilgilendirmelerden dolayı etkisini göstermiştir. Sizlerde kaçak kalmak yerine yasal olarak çalışın, üzerinizden haksız kazanç elde edilmesine izin vermeyin..

Detaylı bilgi için Bilgili Ol sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK: Hürriyet Gazetesi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x