Bilgili Ol

Yabancılara Çalışma İzinleri Nasıl Alınır

Yabancılara Çalışma İzinleri Nasıl Alınır

Yabancı Çalışma İzinleri
Yabancı Çalışma İzinleri

Yabancı Çalışma İzinleri hakkında ki yazımızda açıklamamız şu şekilde olmaktadır; koşulları, çalışma hakkının kapsamı, süresi, sınırlamaları gibi hususlar Türkiye’deki yabancı sayısı göz önüne alındığında ciddi önem arz eder. Elbette her yabancı aynı hukuki statüde olmadığından yabancıların Türkiye’de çalışma koşulları da aynı kurallara tabi değildir. Bu kapsamda yabancının öğrenci olması, geçici koruma kapsamında olması gibi farklı hukuki statüde bulunan yabancıların Türkiye’de çalışma şartları farklıdır.

Yabancıların Türkiye’de Yabancı Çalışma İzni ile ilişkin ilk düzenleme 1932 tarihli ve 2007 sayılı Türk Vatandaşlarına Tahsis Edilen Sanat Ve Hizmetler Hakkında Kanun ile yapılmıştır. 1932 tarihli bu düzenleme 2003 tarihli ve 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile yürürlükten kaldırılmıştır. 4817 sayılı Kanun ise 6735 sayılı ve 2016 tarihli Uluslararası İşgücü Kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu kapsamda hâli hazırda yabancıların Türkiye’de Yabancı Çalışma İzni koşulları ile ilgili dikkate alınması gereken yürürlükteki mevzuat 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu’dur. 6735 sayılı Kanunun geçici 1.maddesi gereği yeni bir yönetmelik çıkarılana kadar 4817 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin bu kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır. 6735 sayılı Kanunda açıkça sayılmasa da özel kanunlardaki hükümler gereği yabancıların bazı meslekleri yapmaları yasaktır.

Yabancı Çalışma İzni işletmenin sermayesine, çalışan sayısına veya ailenin bakıma muhtaç fertlerine göre belirlenerek türlere ayrılır ve genel olarak müracaatlar bu kriterlere göre yapılır. Yabancı çalışma izinleri ülkemizde bir yabancının reel olarak çalışmasına olanak sağlayan, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nce verilen resmi bir izindir.

Peki yabancı çalışma izni nasıl alınır?

Yabancılara çalışma izni alımı yurt içerisinden alınabildiği gibi yurt dışındaki resmi temsilciliklerimiz kanalı ile de alınabilmektedir. Çalışma izni alımında dikkat edilmesi gereken, bakanlıkça uygun görülen kriterler mevcut olup, bu kritelerden Yabancı Çalışma İzinleri sayfamızda detaylı olarak bahsedilmiştir. Bir yabancının çalışma izni olmaksızın ülkemizde çalışması spesifik durumlar ve özel izinler haricinde mümkün değildir. Yabancının çalışma iznine sahip olmaması halinde aşağıdaki gibi para cezaları mevcuttur;

Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için35.815 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya14.318 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya22.718 TL

Yabancı Çalışma İzinleri hakkında detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz. YouTube Kanalımızdan da bilgi edinebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x