Hizmetler

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Alınır

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Alınır

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzni
Türkiye’deki Mülteci Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Ve Bilgilendirme Çalıştayımızdan

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzni danışmanlığı hususunda yapmış olduğumuz çalışmalar ülke genelinde Suriye uyruklu yabancıların verilen haklar ile entegre olarak yaşamını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalardır. Bu duruma ek olarak Türkiye’de Düzensiz Göç Mücadelesi vermek ve bu mücadeleyi insan onuruna yakışır bir şekilde sürdürmektir. Uluslararası kuruluşlar ile yapmış olduğumuz iş birliği ile (UNCHR, ACT HUMAN, INGEV, İPM) ülkemizdeki Suriye uyruklu, geçici koruma kapsamındaki yabancıların yasal izinlerini alarak sağlık, eğitim, hukuk alanındaki doğal haklarının kullanılabilmesini sağlıyoruz. Türkiye’deki Mülteci Girişimciliğinin Güçlendirilmesi bu konuda yapılan düzenli çalışmaların toplamıdır.

Adana, Mersin, Hatay, Manisa gibi Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların sayıca fazla olduğu şehirlerde INGEV -UNHCR – BM – LIMITLESS KURUMSAL ortaklığı ile başlattığımız bilgilendirme seminerleri ile yabancıların sahip olduğu haklar ile Türk vatandaşlarının Suriyeli çalıştırması hususunda sağlanan kolaylıklar konularında bilgilendirmelere yapılacaktır. Ayrıca Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzni konularında bilgilendirmeler gerçekleştirilecektir.

Suriyeli yabancıların çalışma izni işlemlerinde çalışma izni alınırken;

Geçici koruma sağlanan yabancılara (Suriye uyruklu yabancılar) istihdam kotası

 • Geçici koruma sağlanan yabancılar (Suriye uyruklu yabancılar), Türkiye’de çalışma izni olmadan çalışamayacak. Bir iş yerinde çalışan geçici koruma sağlanan yabancı sayısı, aynı iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının yüzde 10’unu geçemeyecek.
 • Buna göre, geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalıştırılamayacak.
 • Geçici koruma sağlanan yabancılar (Suriye uyruklu yabancılar), geçici koruma kayıt tarihinden 6 ay sonra çalışma izni için başvuruda bulunabilecek. Çalışma izni başvuruları, geçici koruma sağlanan yabancıları çalıştıracak işveren tarafından “e-Devlet” üzerinden yapılacak. Bağımsız çalışma iznine başvurma hakkı olanlar kendi adına başvuruda bulunacak.
 • Mevsimlik tarım veya hayvancılık işlerinde çalışacaklar, çalışma izni muafiyeti kapsamında olacak. Muafiyet başvuruları, geçici koruma sağlanan il valiliğine yapılacak. Bu başvurular, ilgili valilik tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilecek.
 • Bakanlık, mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacak geçici koruma sağlanan yabancılara ilişkin il ve kota sınırlaması getirebilecek.
 • Kanunlarda yalnızca Türk vatandaşları tarafından icrasına izin verilen iş ve meslekler için yapılan başvurular, değerlendirme yapılmaksızın işlemden kaldırılacak.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına izin başvurusu için sağlık meslek mensuplarının Sağlık Bakanlığından, eğitim meslek mensuplarının ise Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK Başkanlığından ön izin alması gerekecek. Ön izin belgesi olmadan yapılan başvurular, değerlendirilmeden işlemden kaldırılacak.
 • Geçici koruma sağlanan yabancılara (Suriye uyruklu yabancılar) çalışma iznine başvuru hakkı verilmesinde, yabancının kalmasına izin verilen iller esas alınacak.
 • Kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı yönüyle çalışma izni verilmesinde sakınca görüldüğü; İçişleri Bakanlığınca bildirilen illerde çalışma izni verilmesi, Bakanlıkça durdurulacak. Bu illerde, verilen çalışma izinleri uzatılmayacak. Ancak yabancının bu ilde kalma hakkı devam ediyorsa, önceden verilen ve geçerliliği devam eden çalışma izinleri, sona erdiği tarihe kadar kullandırılacak.
 • Çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde, iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısı üzerinden sektör ve illere göre açık iş ve işe yerleştirmeler dikkate alınarak; Bakanlıkça, geçici koruma sağlanan yabancı (Suriye uyruklu yabancılar) istihdamı kotası değişen oranlarda uygulanabilecek.
 • Çalışma iznine başvurulan iş yerinde çalışan geçici koruma sağlanan yabancı sayısı, o iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının yüzde 10’unu geçemeyecek.
 • İşveren tarafından, iş yerinin kayıtlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, çalışma izni başvurusu tarihinden önceki 4 haftalık süre içerisinde yabancının çalıştırılacağı işi yapacak aynı nitelikte Türk vatandaşı bulunamadığının belgelendirildiği başvurularda istihdam kotası uygulanmayabilecek.
 • Geçici koruma sağlanan yabancılara (Suriye uyruklu yabancılar) asgari ücretin altında ücret ödenemeyecek.
 • Geçici koruması sonlandırılan veya iptal edilen yabancıların aldığı çalışma izinleri de iptal edilecek.
unhcr
ingev
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mahmut
Mahmut
5 yıl önce

Ben Suriyeliyim Türkiye yeni geldim şimdi İstanbul diyeyim Ben Kaçak geldim Ben hastayım ilaç almadım kimlik istiyorum

2
0
Would love your thoughts, please comment.x