Hizmetler

Türk Vatandaşlığı Danışmanlık Desteği

-Türk Vatandaşlığı kanunu nedir?
-Mavi karttan Türk vatandaşlığına geçiş nasıl yapılır?
-Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı nasıl alınır?
-Türk vatandaşı olma şartları 2024
-Türk vatandaşlık kanunu 2024
-Yabancıların Türk vatandaşlığına geçme şartları 2024
-Türk vatandaşlık sorgulama
-Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelik
vb. konular hakkında gelen sorulara ve daha fazlasına cevap niteliğinde hazırladığımız bu yazımızı dikkatle okumanız bizleri mutlu edecektir. Ayrıca 0 (212) 963 15 39 veya 0 (532) 050 56 42 numaramızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Türk Vatandaşlığı Danışmanlık Desteği

TÜRK VATANDAŞLIĞI HAKKININ SONRADAN KAZANILMASI; Vatandaşlık başvurusu geniş bir konudur. Bunun için sonradan kazanılan Türk vatandaşlığı, yetkili makam kararı veya evlat edinilme ya da seçme hakkının kullanılması ile gerçekleşir.

Vatandaşlık
Vatandaşlık

Türk Vatandaşlığı hakkının yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığının kazanılması Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.

Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda;

Vatandaşlık için;

-Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,

– Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmek,

– Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek,

– Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak,

– İyi ahlak sahibi olmak,

– Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek,

– Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak,

– Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak, şartları aranır.

Türk Vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılarda, yukarıda sayılan şartlarla birlikte, taşıdıkları devlet vatandaşlığından çıkma şartı da aranabilir. Bu takdirin kullanılmasına ilişkin esasların tespiti Bakanlar Kurulunun yetkisindedir.

Türk Vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller

Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulunun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

– Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler.

– Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler.

– Göçmen olarak kabul edilen kişiler.

Türk Vatandaşlığı ikamet şartı aranmaksızın yeniden kazanılması

Millî güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla aşağıda belirtilen kişiler Türkiye’de ikamet etme süresine bakılmaksızın, Türk Vatandaşlığı Bakanlık kararıyla yeniden kazanabilirler.

Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler. Ana veya babalarına bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybedenlerden Kanunun 21’inci maddesinde öngörülen süre içerisinde seçme hakkını kullanmayanlar.

Kanunun 29’uncu maddesi uyarınca Türk vatandaşlığı kaybettirilenler Bakanlar Kurulu kararıyla, Kanunun 34’üncü maddesi uyarınca Türk vatandaşlığını kaybedenler Bakanlık kararıyla, millî güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir halinin bulunmaması ve Türkiye’de üç yıl ikamet etmek şartıyla Türk vatandaşlığını yeniden kazanabilirler.

Türk Vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması

Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde;

– Aile birliği içinde yaşama,

– Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama,

– Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama, şartları aranır.

Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde birinci fıkranın (a) bendindeki şart aranmaz. Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancılar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde evlenmede iyiniyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

Türk vatandaşlığının evlat edinilme ile kazanılması

Bir Türk vatandaşı tarafından evlat edinilen ergin olmayan kişi, millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla, karar tarihinden itibaren Türk vatandaşlığını kazanabilir.

Türk vatandaşlığının seçme hakkı ile kazanılması

Kanunun 27’nci maddesi uyarınca ana veya babalarına bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybeden çocuklar ergin olmalarından itibaren üç yıl içinde seçme hakkını kullanmak suretiyle Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

Türk Vatandaşlığına Direkt Geçiş İşlemleri Nelerdir?

Türk Vatandaşlığı

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına direkt geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi (19.09.2018). Bu rakam 14.04.2022 tarihi itibariyle 400.000 USD olarak güncellenmiş olup, bütün bu süreci üç ana başlık üzerinden değerlendirebiliriz.

İstisnai vatandaşlık için, Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan değişikliklerin ardından ilgili yönetmeliği 20’nci maddesinin ikinci fıkrasının yeni hali şöyle oldu:

“(2) Aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı, Kanunun 12’nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir:

a) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tespit edilen,

b) En az 400.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen,

c) En az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen,ç) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilen,

d) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilen.

e) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen.”

Bizimle iletişime geçebileceğiniz gibi, İlgili devlet kurumunu da araştırabilirsiniz. Ayrıca YouTube kanalımızdan detayları izleyebilirsiniz.

4.7 6 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

19 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
BAHAA ALDEEN ALHRAKI
5 yıl önce

VATANDAŞLIK İSTİYORUM

Selim
Selim
4 yıl önce

İyi günler yurt dışından gelen arkadaşıma vatandaşlık almak istiyordum. Şirketim mevcut ve çalışan sayısı 4 bununla alakalı bana yardımcı olabilir misiniz?

ali savi
ali savi
4 yıl önce

bende bir vavtandaslik istiyorum

ali savi
ali savi
4 yıl önce

bende turk vatandasliyi istiyorum 6 yildir buradayim

saad harsuni
saad harsuni
4 yıl önce

5 seneden biri turkiyedeyim ve 2 sene calisma iznile calisiyordum istanbul universiteden c1 sertefika aldim ve hala turk vatandaslik alamadim ne yapim bu arada suryeliyim

Muhammed Bozan
Muhammed Bozan
4 yıl önce

مرحبا
اسمي محمد بوزان اريد ان أتقدم بطلب الجنسية التركية لدي اذن عمل وسيكورتا انا اعمل حاليا gorevli في Ata konotlari انا في تركيا منذ سبع سنوات ويشرفني ان اكون مواظنا تركيا انا وزوجتي واولادي

Muhammed Bozan
Muhammed Bozan
4 yıl önce

انا من سوريا ولدي اذن عمل وسيكورتا اريد الحصول على الجنسية التركية

Muhammed Bozan
Muhammed Bozan
4 yıl önce

مرحبا انا من سوريا ولدي اذن عمل وسيكورتا وأريد الحصول على الجنسية التركية

Mustafa
Mustafa
4 yıl önce

Vatandaslik istiyorum

Sohret
Sohret
1 yıl önce

Iyi günler! Ben Turkmenistanda yaṣayan türkçe bilen ve Türkiyede bir daire satyn almak isteyen bir türkmen vatandaṣiyim. Sizin bankanizda (ZB) hesap açabilirmiyim?
Teṣekkürler,
Ṣohret.

aliyevasafya113@gmail.com
aliyevasafya113@gmail.com
1 yıl önce
IRINA TALICA
IRINA TALICA
10 ay önce

Merhaba benim 9 yasında bı kızım var ortak vekalet ama asıl benle mahkeme kararı verıldı eskı esımden bosandım fakat o surecte ne oturma uzun ıkametı hıc yapmadı bana suanda 2 senedır goc ıdaresınde senelik ıkamet katı cıkarıyom ben nası Türk vatandaşı olabılırım yardımcı olurmusunuz

Aynur
Aynur
8 ay önce

7 yıldır Kocaeli İzmit te ikamet ediyorum vatandaşlık almak istiyorum. Hangi yol izlemeliyim?

Nakibullha
Nakibullha
8 ay önce

Geçici kimliğim var 5 senedir ne süt Türk vatandaşlığına geçebilirim yardımcı olur musunuz

Ahmet
Ahmet
7 ay önce

Vatandaşlık istiyorum

19
0
Would love your thoughts, please comment.x