Suriye Uyruklu Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır

Suriye Uyruklu Yabancıların Ülkemizdeki Hakları İle İlgili Yapılan Çalıştayımızdan

Suriye Uyruklu Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Suriyeli Yabancıların Çalışma İzni İşlemleri

Suriye Uyruklu Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır ? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; her Suriyeli işçiyi çalıştırmak mümkün değildir. Ancak, oturma izni ve geçici koruma sağlanmış Suriyeliler çalıştırılabilecektir. Peki bu geçici koruma nedir? Geçici koruma, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak veya bu kitlesel akın döneminde bireysel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen ve uluslararası koruma talebi bireysel olarak değerlendirmeye alınamayan yabancılara sağlanan korumadır ve geçici koruma kararı Bakanlar Kurulu tarafından alınır.

Suriyeli Çalışma İzni Başvuru Şartı

Anlaşılan husus, direkt olarak istihdam edilebilmeleri değildir. Tıpkı diğer yabancılar gibi Suriyeli İşçi Çalıştırma İşlemleri için de T.C. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na çalışma izni için başvurulması gerekmektedir.

Bu hususta yapmış olduğumuz çalışmalar ülke genelinde Suriye uyruklu yabancıların verilen haklar ile entegre olarak yaşamını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalardır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Geçici Koruma Yönetmeliği bu konuda detaylı açıklamalar yapmaktadır. Uluslararası kuruluşlar ile yapmış olduğumuz iş birliği ile (UNCHR, ACT HUMAN, INGEV, İPM) ülkemizdeki Suriye uyruklu, geçici koruma kapsamındaki yabancıların yasal izinlerini alarak sağlık, eğitim, hukuk alanındaki doğal haklarının kullanılabilmesini sağlıyoruz. 

Bilgilendirme detaylarını dilerseniz sitemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşarak dilerseniz Suriye Uyruklu Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Alınır (Geçici Koruma Kapsamındaki Yabancıların Çalışma İzinleri) sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’deki Mülteci Girişimciliğinin Güçlendirilmesi konulu çalıştayımız için hazırladığımız bilgilendirme broşürünü sizler için yeniden sayfamıza yükledik. Uluslararası veya geçici koruma statüsüne sahip bir yabancı için el kitabı olabilecek bilgileri buradan bulabilirsiniz.

Suriye uyruklu geçici koruma kapsamındaki yabancıların çalışma izni ve diğer konularla ilgili bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz; 

Suriye uyruklu yabancıların çalışma izni konusunda danışmanlarımızdan bilgi almak isterseniz iletişim sayfasına girmeniz yeterli olacaktır.