Bilgili Ol

İstisnai Vatandaşlık Aşamaları

İSTİSNAİ VATANDAŞLIK AŞAMALARI

1. Aşama : TAŞINMAZIN SATIN ALIMI VE TAPU İŞLEMLERİ

İstisnai vatandaşlık aşamaları hakkında ki bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun değişik 12’nci maddesinin (b) bendine göre istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanılması konusunda yapılan değişiklik ve anılan Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20’nci maddesinde Bakanlar Kurulunun 12/12/2016 tarihli ve 2016/9601 sayılı ve 13/03/2017 tarihli ve 2017/10008 sayılı kararları ile yapılan yeni düzenlemelerin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar baz alınarak 250.000 USD tutarında taşınmaz mülk satın alımı ile istisnai olarak Türk vatandaşlığı elde edilebilecekti. Bu rakam 14.04.2022 tarihi itibariyle 400.000 USD olarak güncellenmiş olup, bütün bu süreci üç ana başlık üzerinden değerlendirebiliriz.

Taşınmazın alımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar yerine getirilmek koşulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne, istisnai vatandaşlık başvurusunda kullanılmak için uygun belgesi talebinde bulunur.

İstisnai vatandaşlık aşamaları

2. Aşama : İKAMET İZNİ ALINMASI

Uygunluk belgesi temin edildikten sonra ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin (j) bendi kapsamında istisnai vatandaşlık için ikamet izni müracaatı gerçekleştirilir.

3. Aşama : VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

Vatandaşlık müracaatı için yatırımı gerçekleştiren yabancı uyruklu vatandaş ile eşi ve 18 yaşını doldurmamış çocukları için 5901 Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 38. Maddesi uyarınca gerekli evrak listesi İstanbul ve Ankara ili için oluşturulan özel ofislere diğer illerimiz için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne teslim edilerek vatandaşlık başvuru tamamlanır.

Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetimiz için bizlerle iletişime geçiniz. Ayrıca YouTube kanalımızdan güncel bilgilendirmeleri takip edebilirsiniz.

3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x