Turizm Sektörü Yabancı Personel İçin Sağlanan Kolaylıklar

Turizm Sektörü Yabancı Personel İçin Sağlanan Kolaylıklar

Turizm Sektörü Yabancı Personel İçin Sağlanan Kolaylıklar

Geçtiğimiz yıllarda bölgemizde yaşanılan olaylardan olumsuz etkilenen turizm sektörüne destek olmak amacıyla kolaylıklar sağlanmıştır. Bu kolaylıklar 2019 – 2020 yıllarında geçerli olmak üzere turizm sektöründe çalışacak yabancılara ödenecek ücret düzeylerinde ve istihdam kriterlerinde kolaylıklar sağlanmıştır. Turizm Sektörü Çalışma İzinlerinde Sağlanan Kolaylıklar.

turizm sektöründe çalışan yabancılar
Turizm Sektörü Yabancı Personel İçin Sağlanan Kolaylıklar

Turizm Sektörü Çalışma İzinlerinde Sağlanan Kolaylıklar hakkında, Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler ve sektör temsilcilerinden gelen talepler neticesinde söz konusu ilave kolaylıkların, 2018 yılında da devam etmesi kararlaştırılmıştır. Buna göre;

Turizm Sektörü Çalışma İzinlerinde Sağlanan Kolaylıklar

2018 takvim yılında geçerli olmak üzere;

Kültür ve Turizm Bakanlığından  belgeli veya belgesiz  turizm  işletmeleri  ile bunların bünyelerinde izinli faaliyet gösteren işletmeler. (SPA, güzellik merkezi, spor merkezi, kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil vb. gibi küçük işletmeler). Turizm seyahat  acentaları, belgeli tatil köyleri ve turizm-animasyon organizasyon firmaları  ile müstakil eğlence yerlerinde çalışacak yabancılara en az ödenebilecek ücret başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücretten daha düşük olamaz. Turizm Sektörü Çalışma İzinlerinde Sağlanan Kolaylıklar.

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli turizm işletmeleri ile belgeli tatil köyleri, eğlence sektörü, turizm-animasyon organizasyon firmalarınca. Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde istihdam edilecek yabancılar için en az on (10) Türk vatandaşı çalıştırılması halinde, her bir yabancı için ayrı ayrı beş (5) Türk vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır. Daha önceki senelerde diğer sektörler için geçerli olan ödenmiş sermayenin 100 bin TL olması ve 5 Türk sigortalı çalıştırma şartı ilgili turizm belgeli işletmeler için ortadan kalkacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz  turizm  işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. gibi küçük işletmeler) en fazla iki yabancıya çalışma izni kriterlerine tabi tutulmaksızın çalışma izni verilebilir.

Çalışma izni alınan yabancıya ait sosyal güvenlik primlerinin beyan edilen ücrete göre aylık 30 gün üzerinden ve tam süreli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Turizm Sektörü Çalışma İzinlerinde Sağlanan Kolaylıklar için ilgili yönlendirmeye buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

kaynak:https://www.csgb.gov.tr/uigm/duyurular/turizm-2018-saglanan-kolayliklar/
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x