Bilgili Ol

Yabancı Oturma İzni Uzatma Danışmanlığı

Yabancı Oturma İzni Uzatma Danışmanlığı işlemleri; 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 31 ila 33 üncü maddelerinde kısa dönem Yabancı Oturma İzni kanunu düzenlenmiştir.

Ayrıca 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 28’nci ve 29’uncu maddelerinde kısa dönem Yabancı Oturma İzni kanunu düzenlenmiştir.

Yabancı Oturma İzni

01.01.2020 tarihi itibarı ile turizm amaçlı kalacaklar olarak uzatma müracaatı yapmak isteyen yabancılara, 08.09.2020 tarihinden itibaren uzatma müracaatı onaylanacağı Göç İdaresi Genel Müdürlükleri’ne gönderilen genelgeyle belirlendi.

Başlangıçta AB ülkeleri, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Rusya vatandaşı yabancılar için; uzatma müracaat hakkı tanıdığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından bildirilmiştir. Ancak daha sonra yayınlanan genelgede ülke sınırlaması olmaksızın 01.01.2020 tarihi sonrasında uzatma müracaatı yapıp reddedilen; henüz müracaat vakti gelmeyen veya müracaatı yapamadığı için kaçak duruma düşen yabancıların müracaatlarını yapabilecekleri belirtildi. Göç İdaresi genel Müdürlüğü’ne iletilen 08.09.2020 tarihli genelgenin ilgili bölümü Limitless Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri YouTube kanalımızda bilgilerinize sunulmuştur.

İlgili genelgede “01.01.2020 tarihinden sonra, uygulama kapsamında turizm amaçlı ikamet izni talepleri reddedilen ve yeni tarihli bir ikamet izni başvurusunda bulunan yabancıların kanunda belirtilen diğer şartları sağlamaları kaydıyla; yeni başvuru tarihleri esas alınarak 492 sayılı harçlar kanununun 6 sayılı tarifesi uyarınca; aşılan sürenin kapsadığı süre için hesaplanacak harcın bir kat fazlasını ödemeleri kaydıyla yenü müracaatı kabul edileceği” belirtilmiştir.

Yabancı Oturma İzni Uzatma Danışmanlığı 2024 yılı işlemleri ve hakkımızda daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümümüzden sorularınızı sorabilir; YouTube kanalımızı takip edebilir veya iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x