Bilgili Ol

Turkuaz Kart Nasıl Alınır

Turkuaz Kart almak için uygun durum ve statüdeki yabancı uyruklu vatandaşların bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

Turkuaz Kart Almak İçin Şartlar

 1. Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibarıyla yüksek nitelikli işgücü olarak değerlendirilen yabancılar.
 2. Yatırım veya ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmeye yaptığı katkı ve benzeri özellikleri itibarıyla yüksek nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen yabancılar.
 3. Bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacı yabancılar.
 4. Kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan yabancılar.
 5. Türkiye’nin veya Türk kültürünün uluslararası tanınırlığına veya tanıtımına katkı sağlayan, Türkiye’nin milli menfaatlerine ilişkin hususlarda uluslararası düzeyde faaliyette bulunan yabancılar.
Turkuaz
Turkuaz

Turkuaz Kart Başvurusu Online Sistemden Gerçekleştirilmektedir

Başvuru;

– Yurt içinde doğrudan “Bakanlık Yabancı Başvuru, Değerlendirme ve İzleme Sistemi” üzerinden,
– Yurt dışında ise  yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk dış temsilciliği aracılığıyla yapılmaktadır.
Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancı adına, yurt içinden yabancı kimlik numarası ile Bakanlık Yabancı Başvuru, Değerlendirme ve İzleme Sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.
Turkuaz Kart için gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirmeden geçirilmekte ve ilgili karar bu değerlendirmeden sonra verilmektedir.. Turkuaz Kart başvurusunun değerlendirilmesinde bir puanlama sistemi kullanılmaktadır. Puanlama sistemi kapsamında yeterli puanı alan başvurular olumlu olarak değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır.

Başvurunun Reddedilmesi

Başvuru sonrasında yapılan değerlendirme neticesinde, Bakanlıkça belirlenen değerlendirme kıstaslarını karşılamayan kişilerin Turkuaz Kart başvuruları reddedilmektedir. Başvuru reddedilmesi ile ilgili değerlendirme kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

 1. Sahte veya yanıltıcı bilgi ve belgelerle başvuru yapılması.
 2. Yabancı istihdam edilmesine ilişkin gerekçenin yeterli görülmemesi.
 3. Başvurunun diğer kanunlarda Türk vatandaşlarına hasredilen iş ve meslekler için yapılması.
 4. Yabancının Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyecek, vize verilmeyecek veya sınır dışı etme kararı alınacak yabancılar arasında yer alması.
 5. Yabancının kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından Türkiye’de çalışmasında sakınca görülmesi.
 6. Yabancının Türkiye Cumhuriyeti’nin tanımadığı veya diplomatik ilişkisinin bulunmadığı ülke vatandaşı olması.
 7. Başvurunun kanuni süresi içinde yapılmaması veya eksiklikleri tamamlanmaması.

3 Yıl Kontrol Süresi Durumu

Turkuaz Kart yabancıya ilk üç yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilmektedir. Bu geçiş sürecinde Bakanlık tarafından görevlendirilen uzman tarafından ilgili yabancı için gerekli kontrol sağlanmaktadır.
Geçiş süresi kaydının kaldırılması talebi, geçiş süresinin dolmasına 180 gün kalmasından itibaren, her durumda geçiş süresi dolmadan yapılması gerekmektedir. Bu sürede başvuru yapılmaması halinde Turkuaz Kart geçersiz sayılacaktır.
Geçiş süresi kaydı, Kart sahibi yabancının talep tarihinden itibaren 30 gün içinde uzmanın hazırladığı  nihai raporun olumlu olması halinde Genel Müdürlükçe kaldırılır. İlgili uzman tarafından hazırlanan nihai raporun olumsuz olması halinde Genel Müdürlükçe yapılacak değerlendirme sonucunda geçiş süresinin uzatılmasına veya sonlandırılarak Turkuaz Kart’ın iptaline karar verilir.
Şayet Turkuaz Kart geçiş süresi içinde iptal edilmezse ve geçiş süresi kaydının kaldırılmasına ilişkin talep uygun bulunursa yabancının Turkuaz Kart’taki geçiş süresi kaydı kaldırılacak ve Turkuaz Kart süresiz hale gelecektir.

​Sigortasız Çalışılması Durumunda Kartın İptal Edilmesi

Turkuaz Kart bazı durumlarda iptal edilebilmektedir. Kart sahibinin kayıt dışı çalıştığı tespit edilmesi üzerine iptal işlemi gerçekleştirilecektir. Kayıt dışı çalışmada herhangi bir süre de öngörülmemiş olup sigortasız çalışılması halinde Turkuaz Kart iptal edilebilecek.
Bunun dışında Turkuaz Kartın iptal edilebileceği hallerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Turkuaz Kart’ın geçerlilik tarihinden itibaren; altı ay içinde Türkiye’ye gelmemesi ya da mücbir sebep olmaksızın iki yıldan uzun bir süre aralıksız yurtdışında bulunması,
 • Pasaportunun veya pasaport yerine geçen belgesinin geçerlilik süresinin uzatılmaması,
 • Yabancının en az bir yıl kesintisiz bir şekilde çalışmadığının tespit edilmesi,
 • Kart başvurusunun sahte veya yanıltıcı bilgi ve belgelerle yapıldığının sonradan tespit edilmesi,

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x